Bina Koruma

Konut Binaları Koruma

Elektrikli cihazlar ve sistemler modern evlerde hayatı kolaylaştırır:

TV, stereo ve video donanımları, uydu sistemleri Elektrikli ocaklar, bulaşık makineleri ve çamaşır makineleri, kurutucular, buzdolapları / dondurucular, kahve makineleri vb. Dizüstü bilgisayarlar / PC’ler / tablet PC’ler, yazıcılar, akıllı telefonlar, vb. Isıtma, iklimlendirme ve havalandırma sistemleri. Sadece sigorta kapsamı yeterli değildir.

Dalgalanmalar bu cihazlara zarar verebilir ya da tamamen tahrip edebilir ve bu da birkaç bin avroluk maddi hasara yol açabilir. Bu finansal kayba ek olarak, dalgalanmalar genellikle kişisel verilerin kaybı (fotoğraf, video veya müzik dosyası) gibi maddi olmayan zararlara neden olur. Isıtma sistemi, panjurlar veya aydınlatma sistemi hasarlı kontrol cihazlarından dolayı arızalanırsa, dalgalanmaların sonuçları da sakıncalıdır. Ev sigortası iddiada olsa bile, kişisel veriler sonsuza dek kaybolur. Talep uzlaşma ve değiştirme zaman alır ve bir zorluktur. Bu nedenle dalgalanma koruması için önlem alınması şart!

İlk adım: Sistem koruması

İlk adım, binadan çıkan veya binaya giren tüm hatların dikkate alınmasıdır: Güç kaynağı / telefon / aydınlatma hatları, TV / SAT bağlantıları, PV sistemleri için bağlantılar, vb.

Konutlarda metre ve alt devre dağıtım panoları genellikle tek bir pano içerisine yerleştirilir. Bu amaçla, doğrudan yıldırım çarpması durumunda bile, DEHNshield hem kurulumu hem de güç kaynağı tarafındaki terminal cihazlarını korumak için farklı versiyonlarda gelir. DEHNbox telefon bağlantısı için, örneğin DSL / ISDN yoluyla sağlanabilir. Bu tutucu, DSL yönlendiricinin güvenli çalışmasını sağlamak için yeterlidir. DEHNrail ve BLITZDUCTOR®XT, genellikle bodrum katında bulunan ısıtma sisteminin kontrol ünitesini korur.

Başka dağıtım panoları varsa, DEHNguard® parafudrlar yerleştirilmelidir.

İkinci adım: Terminal cihazlarının korunması

Bir sonraki adım, çeşitli güç kaynağı sistemleri tarafından beslenen tüm terminal cihazlarını, girdilerine doğrudan koruyucu cihazlar monte ederek korumaktır. Bu terminal cihazları TV, video ve stereo ekipmanın yanı sıra alarm ve video gözetim sistemlerini içerir. Anten yükselticileri DEHNgate kullanılarak korunabilir.

Aşırı gerilim koruyucu cihazların kademeli kullanımı hasarı önler ve düşündüğünüzden daha ekonomiktir.

Konut Binaları Koruma

Ofis ve yönetim binaları PC’ler, sunucular, ağlar ve telekomünikasyon sistemleriyle donatılmıştır. Tüm iş süreçleri bu sistemlere bağlı olduğundan, bu sistemlerin çalışmaması durma noktasına gelir. Ayrıca, bu binalarda KNX ve LON gibi otobüs sistemleri ile bağlanan bina otomasyon sistemleri kullanılmaktadır.

Güç kaynağı sistemlerinin korunması

DEHNvenCI ve DEHNguard® parafudrlar gibi birleşik tutucu güç kaynağı sistemlerini korumak için kullanılabilir. DEHNrail, SFL Protector veya DEHNsafe, terminal cihazlarını dalgalanmalara karşı korur ve indüklenen voltajları azaltır ve aşırı voltajları güvenli değerlere geçirir.

Bilgi ve telekomünikasyon sistemlerinin korunması

Güvenli çalışmayı sağlamak için hem veri hem de ses iletimi için yeterli koruma elemanı gerekir. Ağlar tipik olarak evrensel kablolama sistemleri şeklinde tasarlanmıştır. Bina ve zemin dağıtıcıları arasındaki fiber optik kablolar bugün standart olsa bile, bakır kablolar genellikle zemin dağıtıcısı ile terminal cihazı arasına kurulur. Bu nedenle, HUB’lar, köprüler veya anahtarlar NET Protector LSA 4TP tarafından korunmalıdır.

DEHNpatch kabloları terminal cihazlarını korumak için kullanılır. LSA ayırma blokları ve DEHNrapid® LSA geçmeli SPD bloklarını taşıyan yıldırım akımı ile donatılabilen DEHN eş potansiyel bağlama muhafazası, bina dışına taşan bilgi teknolojisi hatları için sağlanabilir.

Telekomünikasyon sistemini korumak için, giden telefon hatlarını sistem telefonlarına korumak amacıyla NET Distribütörü kat dağıtıcısına kurulabilir. Sistem telefonları için, örneğin bir veri koruma modülü kullanılabilir.

Bilgi ve telekomünikasyon sistemlerinin korunması

Bina otomasyon sistemlerinin başarısızlığı ciddi sonuçlara yol açabilir. İklimlendirme sistemi dalgalanmaların sonucu olarak başarısız olursa, bir veri merkezinin bağlantısı kesilebilir veya bir sunucunun kapatılması gerekebilir.

KNX / EIB veya LON gibi veriyolu sistemleri BUStector, DEHNconnect veya BLITZDUCTOR® XT ile korunabilir.

Endüstriyel Tesisleri Koruma

Otomasyon sistemleri çoğu endüstriyel şirkette standarttır. Otomasyon sistemi arızalanırsa üretim durur. Bu bir şirketi harabenin eşiğine getirebilir.

Dalgalanma koruması operasyonel güvenliği arttırır

Operasyonel güvenliği artırmak için, binanın dışına uzanan hatlar yerleştirilmeli ve korunmalıdır. Resimde güç kaynağı sistemi ve Profibus ve Endüstriyel Ethernet ile bilgi aktarımı örneği gösterilmektedir.

Potansiyel kısa devre akımı, güç kaynağı sistemi için özellikle dikkate alınmalıdır. Eşgüdümlü DEHNbloc® Maxi S yıldırım akımı tutucuları 100 kArm’a kadar kısa devre akımlarıyla test edilir ve bu nedenle endüstriyel uygulamalar için idealdir. BLITZDUCTOR® XT, doğrudan yıldırım çarpması durumunda bile bilgi teknolojisi hatlarını korur.

Potansiyel Adacılık

Aşağıdakiler PLC’ler, AS arayüzleri, sensörler, aktüatörler ve Ex bariyerleri için geçerlidir: Cihazdaki tüm bağlı hatlarla (potansiyel adalama) dalgalanmalar dengelenmelidir. Güç kaynağı tarafında VNH, SPS Protector ve DEHNrail modüler master gibi aşırı gerilim koruma cihazları bu görevi yerine getirir.

Bilgi teknolojisi hatları için bir mikrosaniye meselesi içindeki dalgalanmaları telafi edebilen DEHNconnect, DEHNpatch, BLITZDUCTOR® XT veya parafudrlar kullanılabilir.

Birbirine bağlı eş potansiyel bağlanma ve toprak sonlandırma sistemi ile birlikte, dalgalanmalara bağlı duruş süreleri ve işlemlerin kesilmesi önlenebilir.

Yıldırım ve aşırı gerilim koruması hızlı bir şekilde karşılığını veren bir yatırımdır.

Güvenlik Sistemleri Koruma

Yangın koruması, hırsızlık koruması veya acil durum ve kaçış yolu aydınlatması olsun: Elektriksel güvenlik sistemleri, yalnızca yaz aylarında en sık görülen fırtınalarda arıza yapmadıklarında güvenlidir. Şimşek çakması ve dalgalanmalar güvenlik sistemlerini tahrip ederse ve güvenlikle ilgili fonksiyonlar artık mevcut değilse, insan yaşamı risk altındadır. Dalgalanmalar yanlış alarmlara ve yüksek takip maliyetlerine neden olabilir. Bu nedenle güvenlik sistemlerini yıldırım ve aşırı gerilim koruma konseptine dahil etmek hayati önem taşır. Bu amaçla üreticiler, danışmanlar ve montajcılar yasal ve normatif gerekliliklere uymak zorundadır.

Güvenlikten ödün yok!

100 yılı aşkın deneyim, DEHN’i yıldırım ve aşırı gerilim koruması alanında tanınmış bir uzman haline getirmektedir. En kaliteli ürünlerimiz, önde gelen tehlike alarm sistemleri üreticileri tarafından onaylandı. Örneğin yangın, hırsız alarmı ve CCTV sistemlerinde kullanılan tutucular, kurum içi test laboratuvarımızda kapsamlı bir şekilde test edilmiştir. Denenmiş ve test edilmiş yıldırım ve aşırı gerilim korumamızın yanı sıra topraklama ve eş potansiyel bağlama konseptleri DEHN uzmanları tarafından geliştirilmiştir. DEHN ürünleri VdS sertifikalıdır ve sürekli iyileştirilen yüksek bir kalite derecesi sağlar.